PMT-12V100W2BA
DigiKey Part Number
1145-PMT-12V100W2BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-12V100W2BA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Efficiency
87.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Size / Dimension
5.08" L x 3.82" W x 1.18" H (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cTUVus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
8.5 A