PMR-4V320WDGA
DigiKey Part Number
PMR-4V320WDGA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMR-4V320WDGA
Description
AC/DC CONVERTER 4.2V 320W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 4.2V 88 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
PMR-4V320WDGA Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
83.5%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
4.2V
Current - Output 1
60 A