PMR-4V320WCAA
DigiKey Part Number
1145-1130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMR-4V320WCAA
Description
AC/DC CONVERTER 4.2V 320W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 4.2V 88 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMR-4V320WCAA Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
84%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
4.2V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUVgs
Current - Output 1
60 A