PMR-12V600W1BT
DigiKey Part Number
1145-PMR-12V600W1BT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMR-12V600W1BT
Description
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 375 VDC Input
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 375 VDC
Size / Dimension
8.86" L x 4.88" W x 1.61" H (225.0mm x 124.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA
Current - Output 1
50 A