PMC-DSPV100W1A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 603-1639-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMC-DSPV100W1A |
Description | AC/DC CONVERTER 24V 5V 100W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 2 Output 24V 5V 85 ~ 264 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMC-DSPV100W1A Models |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Bulk | Efficiency 86% |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Enclosed | Features Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Universal Input |
Number of Outputs 2 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Size / Dimension 7.01" L x 3.82" W x 1.50" H (178.0mm x 97.0mm x 38.0mm) |
Voltage - Output 1 24V | Approval Agency CB Scheme, CE, EAC, EN, SIQ, UL |
Voltage - Output 2 5V | Standard Number 50581; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3 |
Current - Output 1 2.7 A | Base Product Number |
Current - Output 2 7 A |