PMC-24V150W2AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 51
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 180 ~ 264 VAC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMC-24V150W2AA
DigiKey Part Number
1145-1147-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-24V150W2AA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMC-24V150W2AA Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable
Size / Dimension
7.01" L x 3.82" W x 1.50" H (178.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
180 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EAC, EN, KC, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
50581; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
6.25 A