PM05S065A
DigiKey Part Number
941-1741-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM05S065A
Description
DC DC CONVERTER 6.5V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 6.5V 500mA 8V - 32V Input
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
95%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
8V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
32V
Size / Dimension
0.45" L x 0.30" W x 0.40" H (11.5mm x 7.6mm x 10.2mm)