MDS-400AUS19 BA
DigiKey Part Number
1145-1115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-400AUS19 BA
Description
AC/DC CONVERTER 19V 300W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 19V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDS-400AUS19 BA Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
7.80" L x 3.82" W x 1.63" H (198.0mm x 97.0mm x 41.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, UL
Voltage - Output 1
19V
Current - Output 1
15.8 A