MDS-300ADB24 AA
DigiKey Part Number
1145-1253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-300ADB24 AA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 210W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.51" L x 3.50" W x 1.77" H (140.0mm x 89.0mm x 45.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1
Current - Output 1
8.75 A