MDS-040APS18 BA
DigiKey Part Number
1145-1001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-040APS18 BA
Description
AC/DC CONVERTER 18V 40W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
MDS-040APS18 BA Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
84%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Features
Universal Input
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.90" H (76.2mm x 50.8mm x 22.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
18V
Current - Output 1
2.2 A