IMA-S400-48-ZNPLI
DigiKey Part Number
1145-1202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMA-S400-48-ZNPLI
Description
AC/DC CONVERTER 48V 400W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 275 VAC, 120 ~ 300 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC, 120 ~ 300 VDC
Size / Dimension
6.96" L x 4.00" W x 1.60" H (176.8mm x 101.6mm x 40.6mm)
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output 1
8.33 A