H60SB0A050NRDC
DigiKey Part Number
1145-1289-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H60SB0A050NRDC
Description
DC DC CONVERTER 0-60V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0 ~ 60V 50A 9V - 60V Input
Category
Current - Output (Max)
50A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
98%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.49" L x 2.39" W x 0.51" H (63.2mm x 60.6mm x 13.0mm)
Voltage - Input (Max)
60V