DRS-5V50W1NZ
DigiKey Part Number
1145-1244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRS-5V50W1NZ
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 5V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 5V 5A
Category
Power (Watts)
50W
Manufacturer
Delta Electronics
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
82%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.74" L x 1.18" W x 2.95" H (95.0mm x 30.0mm x 75.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cULus, cURus, TUV
Voltage - Output 1
5V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5A