DRL-24V240W1AS
DigiKey Part Number
DRL-24V240W1AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRL-24V240W1AS
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRL-24V240W1AS Models
Category
Power (Watts)
240W
Manufacturer
Delta Electronics
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
90%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.63" L x 2.36" W x 4.87" H (117.6mm x 60.0mm x 123.6mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A