DRL-12V240W1EN
DigiKey Part Number
1145-DRL-12V240W1EN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRL-12V240W1EN
Description
AC/DC DIN RAIL 12V 240W - LYTE2
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 20A
Category
Power (Watts)
240W
Manufacturer
Delta Electronics
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.87" L x 1.57" W x 4.60" H (123.7mm x 39.9mm x 116.8mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, KC, UKCA
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60950-1; 61010-1; 62368-1
Current - Output (Max)
20A