Image for B40SR12424C is not available
B40SR12424C
DigiKey Part Number
941-B40SR12424C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40SR12424C
Description
PWR Sup,Batt,Condit
Manufacturer Standard Lead Time
60 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12.4V 24A 60V Input
Category
Current - Output (Max)
24A
Power (Watts)
200W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88.3%
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
60V
Size / Dimension
7.48" L x 2.99" W x 1.73" H (190.0mm x 76.0mm x 44.0mm)
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
12.4V