ADP-140AB BC
DigiKey Part Number
1145-ADP-140ABBC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP-140AB BC
Description
140W / USB-C ADAPTER - C6
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 15V, 20V, 28V 140 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
140 W
Manufacturer
Delta Electronics
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 35°C
Part Status
Active
Output Connector
USB C Power Delivery (PD)
Region Utilized
International
Cord Length
62.99" (1.60m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C6
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
3.15" L x 3.15" W x 1.15" H (80.0mm x 80.0mm x 29.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CCC, CE, cULus, PSE
Voltage - Output
5V, 9V, 15V, 20V, 28V
Standard Number
Current - Output (Max)
3A, 3A, 5A, 5A, 5A