1812R-562J
DigiKey Part Number
DN42138JTR-ND - Tape & Reel (TR)
DN42138JCT-ND - Cut Tape (CT)
DN42138JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812R-562J
Description
FIXED IND 5.6UH 427MA 1.1 OHM
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Inductor 427 mA 1.1Ohm Max 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
1812R-562J Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.9MHz
Series
Frequency - Self Resonant
33MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)