DSKK2.5-01P-11-00L(H)
DigiKey Part Number
2388-DSKK2.5-01P-11-00L(H)-ND
Manufacturer
Degson
Manufacturer Product Number
DSKK2.5-01P-11-00L(H)
Description
DIN Rail Terminal Block
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Block Connector 4 Position Feed Through Gray 12-26 AWG
Category
Voltage - IEC
500V
Manufacturer
Degson
Current - UL
20 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300V
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Type
Feed Through
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-4mm²
Number of Positions
4
Color
Gray
Number of Levels
2
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Terminal - Width
5.2mm
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination Style
Screw
Stripping Length
11mm ~ 12mm
Current - IEC
22 A