P39-24S/22 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Daburn Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 1A 105 ~ 125 VAC Input
Daburn/Polytron Devices Power Supplies
P39-24S/22
DigiKey Part Number
W230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P39-24S/22
Description
AC/DC CONVERTER 24V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
24 W
Manufacturer
Daburn Electronics
Applications
ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
7-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.00" L x 2.70" W x 2.00" H (101.6mm x 68.6mm x 50.8mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA, cURus, UL
Voltage - Input
105 ~ 125 VAC
Line Regulation
0.1%
Voltage - Output 1
24V
Load Regulation
0.1%
Current - Output (Max)
1A