2215/16BK-100
DigiKey Part Number
2215/16BK-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2215/16BK-100
Description
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100'
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 19/29 Black 1000V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.093" (2.36mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Active
Voltage
1000V
Cable Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C