2201/24WH-100
DigiKey Part Number
2201/24WH-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2201/24WH-100
Description
HOOK-UP STRND 24AWG WHT 100'
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 19/36 White 600V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.046" (1.17mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.010" (0.25mm)
Series
Length
100.0' (30.5m)
Packaging
Spool
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Ratings
UL Style 1429
Conductor Strand
19/36
Features
Abrasion Resistant
Conductor Material
Qualification
MIL-W-16878 Type B
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0
Check Lead Time
Request Stock Notification
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 100'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 24AWG GRN 100'
HOOK-UP STRND 24AWG 150V YW 100'