CWN-351-26-0021 is Obsolete and no longer manufactured.
In Stock: 78
In Stock: 186
In Stock: 143
Image for CWN-351-26-0021 is not available
CWN-351-26-0021
DigiKey Part Number
CWN-351-26-0021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWN-351-26-0021
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Insulation Height
0.681" (17.30mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A