CI1506M1HR0-NH
DigiKey Part Number
2987-CI1506M1HR0-NHTR-ND - Tape & Reel (TR)
2987-CI1506M1HR0-NHCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CI1506M1HR0-NH
Description
6 POS 1.50MM(.059) WIRE TO BOARD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 6 position 0.059" (1.50mm)
Category
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Mfr
Insulation Height
0.148" (3.75mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
120.0µin (3.05µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Mounting Type
Voltage Rating
50VAC