742C083182JP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 742C083182JP |
Description | RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.8k Ohm ±5% 63mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 742C083182JP Models |
Category | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Manufacturer CTS Resistor Products | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Resistance (Ohms) 1.8k | Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Number of Resistors 4 | Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) |
Number of Pins 8 | Base Product Number |
Power Per Element 63mW |