402F19211CLR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TXC CORPORATION
In Stock: 546
TXC CORPORATION
Jauch Quartz
In Stock: 290
Jauch Quartz
Parametric Equivalent
19.2 MHz ±10ppm Crystal 12pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead
402F19211CLR
DigiKey Part Number
402F19211CLR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
402F19211CLR
Description
CRYSTAL 19.2000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
19.2 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)