XPERDO-L1-0000-00701 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XPERDO-L1-0000-00701 |
Description | LED XLAMP XPE RED-ORG 615NM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | XPERDO-L1-0000-00701 Models |
Category | Luminous Flux @ Current/Temperature 71lm (67lm ~ 74lm) |
Mfr | Temperature - Test 25°C |
Series | Viewing Angle 130° |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case 1414 (3535 Metric) |
Color | Supplier Device Package SMD |
Wavelength 615nm (610nm ~ 620nm) | Size / Dimension 0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm) |
Current - Test 350mA | Height - Seated (Max) 0.084" (2.13mm) |
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V | Thermal Resistance of Package 8°C/W |
Lumens/Watt @ Current - Test 97 lm/W | Base Product Number |
Current - Max 700mA |