CR4120S-100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CR Magnetics Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Current Sensor 100A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module
CR4120S-100
DigiKey Part Number
CR4120S-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR4120S-100
Description
CURRENT SENSOR XFMR 100A
Detailed Description
Category
Frequency
20Hz ~ 5kHz
Mfr
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
24V
Current - Supply (Max)
40mA
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Number of Channels
1
Package / Case
Module
Output
Ratiometric, 4mA ~ 20mA