SUCS6243R3C
DigiKey Part Number
1776-1622-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUCS6243R3C
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1.35A 18V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
1.35A
Mfr
Voltage - Isolation
500 V
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
75%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.28" L x 0.73" W x 0.28" H (32.6mm x 18.6mm x 7.0mm)