MGXS1R52405
DigiKey Part Number
1776-3665-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGXS1R52405
Description
DC DC CONVERTER 5V 1.5W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 300mA 6V - 60V Input
Category
Current - Output (Max)
300mA
Mfr
Power (Watts)
1.5 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Efficiency
79%
Voltage - Input (Min)
6V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
60V
Package / Case
6-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.67" L x 0.33" W x 0.47" H (17.0mm x 8.5mm x 12.0mm)