SLPX103M025E1P3
DigiKey Part Number
338-3804-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX103M025E1P3
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP TH
Detailed Description
10000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 60mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLPX103M025E1P3 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.1 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C