SLP682M025C1P3
DigiKey Part Number
SLP682M025C1P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP682M025C1P3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP TH
Detailed Description
6800 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 88mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
88mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C