SLP472M035C1P3
DigiKey Part Number
338-1515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP472M035C1P3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 113mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance)
113mOhm