SLP471M160A3P3
DigiKey Part Number
338-1504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP471M160A3P3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 423mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
160 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance)
423mOhm