SLP102M100C1P3
DigiKey Part Number
338-1446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP102M100C1P3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 265mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLP102M100C1P3 Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance)
265mOhm