SEK470M016ST
DigiKey Part Number
338-1732-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEK470M016ST
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5.08Ohm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.08Ohm