MLS221M250EK1C
DigiKey Part Number
MLS221M250EK1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLS221M250EK1C
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLTPCK
Detailed Description
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 597mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.1 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
597mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C