MLP562M035EK0A
DigiKey Part Number
338-1217-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP562M035EK0A
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V FLATPACK
Detailed Description
5600 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 90mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension
1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm