MCF500VKIT5
DigiKey Part Number
338-1355-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF500VKIT5
Description
CAP KIT MICA 5PF-1000PF 55PCS
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mica Capacitor Kit 5pF ~ 1000pF 500V Surface Mount 55 Pieces (11 Values - 5 Each)
Mounting Type
Surface Mount
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Voltage - Rated
500V
Series
Tolerance
±0.5pF, ±5%
Packaging
Case
Applications
RF, Microwave, High Frequency
Part Status
Active
Features
High Q, Low Loss
Kit Type
Mica
Quantity
55 Pieces (11 Values - 5 Each)
Capacitance Range
5pF ~ 1000pF