EDC105Z5R5V
EDC105Z5R5V
EDC105Z5R5V
DigiKey Part Number
338-EDC105Z5R5V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDC105Z5R5V
Description
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Vertical 30Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Packaging
Tray
Package / Case
Axial, Can - Vertical
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.748" Dia (19.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30Ohm @ 1kHz