DSF506Q3R0
DigiKey Part Number
338-DSF506Q3R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSF506Q3R0
Description
CAPACITOR 50F -10%, +30% 3V TH
Detailed Description
50 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 15mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
50 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 1kHz