DGH706Q2R7
DigiKey Part Number
338-DGH706Q2R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH706Q2R7
Description
CAPACITOR 70F -10%, +30% 2.7V TH
Detailed Description
70 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 14mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
70 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm @ 1kHz