CDV16FF501JO3F
DigiKey Part Number
338-3111-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV16FF501JO3F
Description
CAP MICA 500PF 5% 1KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 pF Mica Capacitor 1 kV Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
500 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
Voltage - Rated
1 kV
Height - Seated (Max)
0.469" (11.90mm)