CD15FD331FO3F
DigiKey Part Number
338-2630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD15FD331FO3F
Description
CAP MICA 330PF 1% 500V RADIAL
Detailed Description
330 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
330 pF
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.390" (9.90mm)