AVS107M63G24B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 3.394
Datasheet
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
AVS107M63G24B-F
DigiKey Part Number
AVS107M63G24B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVS107M63G24B-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
102 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C