AVS107M25E16B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 21.719
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 23.328
Datasheet
Parametric Equivalent
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.7Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
AVS107M25E16B-F
DigiKey Part Number
AVS107M25E16B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVS107M25E16B-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
91 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
154.7 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.7Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C