AHA226M35D16T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 7.810
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 11.424
Datasheet
Similar
Direct
Direct
Chemi-Con
Upgrade
KEMET
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
Nichicon
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 9Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AHA226M35D16T-F
DigiKey Part Number
AHA226M35D16T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA226M35D16T-F
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
102 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C