AFK687M50P44VT-F
DigiKey Part Number
338-4230-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-4230-1-ND - Cut Tape (CT)
338-4230-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK687M50P44VT-F
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD
Detailed Description
680 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 73mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.208 A @ 120 Hz
Impedance
73 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
73mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C