AFK337M50H32B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 11.164
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 3.419
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Similar
Chemi-Con
In Stock: 256
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
AFK337M50H32B-F
DigiKey Part Number
AFK337M50H32B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK337M50H32B-F
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
675 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
120 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.531" L x 0.590" W (13.50mm x 15.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C