AFK337M2AR44T-F
DigiKey Part Number
338-2188-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-2188-1-ND - Cut Tape (CT)
338-2188-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK337M2AR44T-F
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD
Detailed Description
330 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 150mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
687.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
917 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
150 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.827" W (19.00mm x 21.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C